Jak dobrać krawat i o czym pamiętać podczas jego wybierania?

Z całą pewnością krawat wiąże się z męską elegancją, jednakże założenie pierwszego lepszego i jeszcze niewłaściwe dopasowanie go do stylizacji daje efekt odwrotny od zamierzonego. Okazuje się, że nawet długość krawata ma znaczenie, jak również to z czym powinno się go nosić. Wbrew pozorom wielu panów ma problemy z odpowiednim doborem krawata do koszuli. Należy pamiętać o tym, że nie wszystkie krawaty będą się dobre prezentować na wszystkich koszulach. Wszystkie elementy garderoby powinny jednak do siebie pasować, czyli tworzyć spójną całość. Wówczas rzeczywiście można dobrze wyglądać i odpowiednio się zaprezentować. Jak zatem dobrać krawat i o czym należy pamiętać podczas jego wybierania?

Jak długi powinien być krawat i jakie rodzaje krawatów mamy do dyspozycji?

Wbrew pozorom na rynku dostępne są krawaty o różnej długości. Zasada jest taka, że krawat powinien sięgać połowy klamry od paska przy spodniach. Oprócz długości krawata znaczenie ma też jego szerokość. Powinna współgrać ona z szerokością klap noszonej marynarki. Klapy zaś powinny być dopasowane do szerokości ramion mężczyzny. W przypadku bardziej masywnego mężczyzny najlepiej sprawdzi się szerszy krawat. Długość krawata powinna być także dopasowana do wzrostu. Najczęściej standardowe krawaty mają 140 cm długości, dlatego też w przypadku wysokich mężczyzn powyżej 190 cm należy sięgnąć po dłuższy krawat – minimum 160 cm.

Jeśli chodzi o rodzaj krawatów, to w tym przypadku także mamy spore pole do popisu. Z całą pewnością można liczyć na szeroki wachlarz wyboru. Krawat klasyczny sięga do paska i ma grubość 7-9cm. Tzw. śledź uznawany jest za bardziej młodzieżowy. Krawat dziergany sprawdzi się do sportowej marynarki, koszuli z miękkim kołnierzykiem czy też do cardigana. Krawat ścięty ma płaską końcówkę i zwykle nie rozszerza się wyraźnie ku dołowi. Do wyboru panowie maja także muszki, fulary, apaszki i bolo.

Jak dobrać krawat?

Najczęściej krawat zakłada się do białej koszuli, która jest uniwersalnym rozwiązaniem w przypadku niemalże każdej okazji. Biała koszula to wręcz idealne rozwiązanie na wszystkie ważne uroczystości. Jeśli chodzi o dobór odpowiedniego krawata do niej, to nie ma większego problemu, gdyż pasuje do niej każdy rodzaj. Śmiało można pozwolić sobie nawet na bardziej oryginalny krawat, z nietypowymi wzorami czy motywami. Nie trzeba przy tym w ogóle obawiać się tego, że przesadzi się z kolorami czy wzorami. A co w takim razie sprawdzi się w przypadku błękitnej koszuli, która również cieszy się sporą popularnością wśród mężczyzn? Również jest to uniwersalny wybór. Do błękitnej koszuli także pasować będą krawaty wielobarwne i wzorzyste. Świetną opcją będą ciemne krawaty, czyli bordowe, granatowe, czarne czy szare. Jak najbardziej nadawać będą się także krawaty zielone, żółte czy pomarańczowe. Ciekawą opcją jest także łososiowa czy też nawet różowa koszula. Sięga po nie coraz więcej mężczyzn. Z całą pewnością kolory te nie są zarezerwowane wyłącznie dla kobiet. Jaki zatem wybrać krawat do łososiowej/różowej koszuli? Godne polecenia są w ich przypadku krawaty fioletowe bądź też ciemnobordowe z białymi kropkami.

Coraz częściej mężczyzn można zobaczyć także w granatowych czy też nawet jeansowych koszulach. Najczęściej ma to miejsce w przypadku bardziej luźnych okazji typu spotkanie ze znajomymi czy też praca. Na jaki zatem krawat się zdecydować? W przypadku denimowych koszul obowiązuje zasada sięgania po ciemniejsze krawaty od koloru koszuli. W połączeniu z jeansową koszulą świetnie prezentują się krawaty wykonane z bawełny i wełny. Taka stylizacja idealnie sprawdzi się także na bankiet czy nawet do teatru.

Zasady noszenia krawatów

To na jaki typ krawata (a dokładniej kolor i wzór) się zdecydujemy, zależy w dużym stopniu od okazji. Jeśli ktoś nie ma doświadczenia ani wyczucia stylu, to lepiej postawić na jednolite krawaty niż sięgać po te wzorzyste. Jeśli jednak chcemy sięgnąć po krawat ze wzorem, to wówczas należy założyć go do gładkiej koszuli. Zaleca się także dobierać krawat do kształtu kołnierzyka koszuli, a najlepiej jeszcze do kształtu twarzy. Znalezienie dobrze dopasowanej koszuli pośród gotowych modeli w sklepie nie jest proste. Znacznie lepszym rozwiązaniem byłoby zamówienie koszuli na wymiar. Bardzo ważne jest to, aby koniec krawata nigdy nie opadał poniżej paska. Nie może on być także wciśnięty do spodni. Jeśli chcemy uniknąć nudnej stylizacji, to zaleca się wybrać krawat o chusteczkę w odmiennych kolorach. Pojawia się też pytanie, kiedy wybrać matowy krawat, a kiedy sprawdzi się ten błyszczący? Odpowiedź jest dosyć oczywista. Matowe krawaty są odpowiednie na wiele okazji, ale te błyszczące już niekoniecznie. Lepiej sprawdzają się w przypadku wizytowych czy wieczorowych stylizacji a nie na co dzień. Jeśli chodzi o materiał, z którego został wykonany krawat, to z całą pewnością należy uważać na te najtańsze ze sztucznych tworzyw. Zwykle wyglądają one po prostu tandetnie, a żaden szanujący się mężczyzna nie chce przecież być w ten sposób postrzegany przez otoczenie. Do najbardziej eleganckich krawatów zalicza się te wykonane z jedwabiu i kaszmiru. Jeśli chodzi zaś o stylizacje półformalne, to jak najbardziej sprawdzą się krawaty wełniane i lniane.

slubnezaplecze