Białe czy żółte złoto? Jakie obrączki wybrać?

Obrączki ślubne to istotny element uroczystości ślubnej, a także symbol wierności i miłości małżonków. Dlatego większość z nich przywiązuje ogromną wagę do noszenia obrączki, wierząc, że chroni ona związek przed zagrożeniami, a jednocześnie przypomina małżonkom o przysiędze, którą sobie złożyli. Symbolika obrączek ślubnych wiąże się z ogromnym dowodem dozgonnej miłości, którą kobieta i mężczyzna ślubują sobie przed ołtarzem oraz konieczności dochowania wierności przez całe życie.

Skąd wzięły się obrączki?

Nie wiadomo dokładnie skąd wzięły się obrączki, ale ich początków można doszukiwać się w czasach starożytnego Egiptu, kiedy to pierścienie były uważane za symbol wieczności – z uwagi na okrągły kształt. Do dziś dnia w niektórych kulturach obrączki nazywane są „magicznymi kręgami”, a nawet przypisuje się im cudowne moce, które są w stanie ochronić małżeństwo przed zagrożeniami związanymi z codziennym życiem, działaniem sił nieczystych oraz ludźmi, którzy źle życzą. Dla wielu osób obrączki to też symbol ogromnej więzi jaka łączy dwoje ludzi. Jednak w praktyce małżonkowie mają często dylemat czy wybrać białe czy żółte złoto.

Obrączki z białego czy żółtego złota? Jakie złoto wybrać na obrączki ślubne?

Osoby, które zastanawiają się nad wyborem konkretnego koloru obrączek ślubnych powinny sobie przede wszystkim zadać sobie pytanie o to, co bardziej im się podoba. Obrączki będzie się bowiem, z założenia, nosiło przez całe życie, dlatego warto by stanowiły one odzwierciedlenie gustu młodej pary i to on jest w tej kwestii najlepszym doradcą. Jeśli przyszłym małżonkom podoba się zarówno białe, jak i żółte złoto, to warto też wziąć pod uwagę dodatkowe kwestie podczas wyboru obrączek.

Kiedy warto zdecydować się na obrączki z żółtego złota?

Żółte złoto to najbardziej popularny kolor obrączek wybieranych przez przyszłe pary młode. Jest to kwestia niezmienna od dziesięcioleci. Decydując się właśnie na ten kolor obrączek ślubnych można założyć, że tak naprawdę nigdy nie przestanę one być modne. Za wyborem żółtego odcienia złota przemawia również fakt, że jest ono bardzo trwałe i nie zmienia koloru, dzięki czemu nawet po latach obrączki wyglądają pięknie.

Warto jednak pamiętać, że nawet żółte złoto posiada swoje wady. Do tych zaś zalicza się fakt, że złoto jest metalem miękkim, natomiast żółte złoto posiada stopień twardości, które wynika ze składu ligury dodawanej do czystego złota. W praktyce oznacza to, że obrączki wykonane z żółtego złota mogą być nieco mniej trwałe od obrączek ze złota białego. Nie jest to jednak regułą i zawsze warto sprawdzić dokładną zawartość stopu u jubilera.

Ciekawym argumentem dla części osób jest fakt, że żółte złoto jest dosyć staroświeckie, ponieważ od dziesięcioleci to właśnie po ten kolor złota sięgają na ogół pary młode. Trudno tu jednak jednoznacznie wskazać czy jest to wadą, ponieważ dla wielu osób to, co popularne przez dziesięciolecia jest właśnie najbardziej atrakcyjne. Spora część przyszłych par młodych zdecydowanie stawia więc na tradycyjne rozwiązania i wybiera obrączki wykonane z żółtego złota.

Kiedy warto wybrać obrączki z białego złota?

Biel to alternatywa dla koloru żółtego, jednak przeciwnicy białego złota wskazują, że na pierwszy rzut oka wygląda ono po prostu jak srebro. Nie jest to prawdą, ponieważ w rzeczywistości białe złoto posiada odcień słomkowo-złoty i znacząco różni się od srebra, jednak nie każdy jest w stanie dostrzec to, zwłaszcza na pierwszy rzut oka.

Co ciekawe, choć stosuje się termin „białe złoto”, jednak w przyrodzie nie występuje ono w naturalnej formie. Jest to więc określenie potoczne, a sam biały kolor złota jest uzyskiwany w efekcie zniszczenia czystego stopu złota, które zawsze jest pierwotnie żółte. Dodaje się więc odpowiednią mieszankę różnych metali, które powodują, że obrączki zyskują biały kolor. Wadą w tym przypadku jest fakt, że z biegiem lat naniesiona powłoka może się ścierać, a pod spodem dostrzegalny jest żółty odcień złota.

Cena białego i żółtego złota – które jest droższe?

Zarówno białe, jak i żółte złoto posiada swoje zalety oraz wady – jak wskazano wyżej. Dla wielu przyszłych młodych par istotną kwestią podczas wyboru obrączek ślubnych jest jednak również cena. Jak zatem wygląda ona w przypadku białego i żółtego złota? Z pewnością ma na to wpływ kilka czynników:

– Warto wskazać na początek, że cena nie bierze się znikąd i jest wyznacznikiem parametrów biżuterii. Dlatego to, co droższe jest też na ogół bardziej trwałe, a, w przypadku obrączek, cena złota żółtego i białego zależy od konkretnej próby.
– Sam kolor biżuterii tak naprawdę w niewielkim stopniu przekłada się ostateczną wartość biżuterii.

Obecnie to właśnie białe złoto, o wysokiej liczbie karatów jest zdecydowanie droższe od żółtego. Wynika to z faktu, że wykazuje znacznie wyższą twardość od tradycyjnego złota, a ponadto wymaga niezwykłej precyzji podczas wykonywania. Warto jednak pamiętać, że główne kryterium podczas wyboru obrączek ślubnych powinna ostatecznie stanowić nie cena, a gust osób, które będą je nosić.

Białe czy żółte? Jaki rodzaj złota warto wybrać?

Jeszcze do niedawna panowała moda na obrączki wykonane z żółtego złota i większość młodych par nie brała nawet pod uwagę innego koloru. Ostatnio zmieniło się to jednak, a białe złoto jest coraz częściej wybierane przez pary młode. Czy można zatem jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: Jaki rodzaj złota warto wybrać?

Nie. Decydując się bowiem na konkretny kolor obrączek ślubnych warto kierować się przede wszystkim gustem oraz wyznawanymi wartościami. Osoby o dość tradycyjnych poglądach na ogół sięgają po obrączki wykonane z żółtego złota, które jest uważane są ponadczasowe i zawsze modne. Z kolei osoby, które lubią nowoczesną biżuterię – nie tylko obrączki, ale też naszyjniki lub kolczyki – chętnie sięgają po obrączki wykonane z białego złota. Tak naprawdę w każdym przypadku jest to indywidualna decyzja młodej pary i zdecydowanie nie warto kierować się wyłącznie obowiązującą modą. Warto również mieć na uwadze fakt, że obrączki kupuje się raz na całe życie, dlatego decyzja co do wyboru ich koloru powinna być odpowiednio przemyślana.

Partnerem artykułu jest firma Diament Obrączki.

slubnezaplecze