Ile kosztuje fotograf ślubny?

W trakcie przygotowań związanych z planowaniem ślubu przychodzi czas, gdy trzeba zmierzyć się z wyborem osoby, która zajmie się robieniem zdjęć i zapewni nam niezwykłą pamiątkę z tego wyjątkowego wydarzenia. Na jakie koszty jednak trzeba się szykować? Ile zapłacimy za usługi fotografa ślubnego? Sprawdzamy!

 

Fotograf ślubny – koszty

W ustaleniu kosztów związanych z wynajmem fotografa ślubnego na pewno pomoże nam Internet, a dokładniej mówiąc wyszukiwarka internetowa. Już samo wpisanie w polu wyszukiwania frazy „fotograf ślubny cena”, „fotograf ślubny koszty”, czy „cena za fotografa na wesele” dowiemy się, że cennik zwykle zaczyna się od 1800 zł i może sięgnąć nawet do 12 – 15 tysięcy złotych! Najczęściej podawana stawka to około 3500 – 4500 zł.

Popularne portale ślubne za to mówią, że najwięcej ofert znajduje się w przedziale od 2000 zł do 3500 zł. W wyższych cenach możemy już liczyć na obecność dwóch fotografów, a w pakcie znajdzie się nie tylko sesja ślubna, czy album, ale również szybki dostęp do zdjęć (najczęściej po dwóch tygodniach).

 

Cena fotografa na wesele – co na nią wpływa?

Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że ostateczne koszty za fotografa na wesele zależą od wielu różnych aspektów. Przede wszystkim mowa tutaj o doświadczeniu fotografa. Najczęściej fotograf amator, który nie posiada zbyt dużego doświadczenia i dopiero co rozpoczyna swoją przygodę z fotografią ślubną oferuje najniższe stawki. Niesie to ze sobą pewne oszczędności, ale nigdy nie mamy pewności, czy efekty jego pracy nas zadowolą, więc lepiej wiedzieć, na co się porywamy.

Nieco wyższe ceny zaoferuje nam fotograf, który ma już pewne doświadczenie i stara się, by zapewnić klientom ładne i poprawne zdjęcia. Jeśli to nas zadowala, to na pewno możemy myśleć o fotografie pracującym za 2500-4000 zł. Jeśli po zdjęciach ślubnych oczekujemy czegoś więcej, to zdecydowanie lepszym wyborem będzie fotograf z wyższej półki cenowej, a więc od 4000 zł wzwyż. Fotografowie pracujący w takich stawkach to profesjonaliści, którzy dbają o każdy aspekt i dokładają starań, by zapewnić nie tylko ładne zdjęcia, ale również wyjątkowe i oryginalne.

Kolejnym aspektem, który wpływa na cennik fotografa ślubnego, jest czas jego pracy, a dokładniej mówiąc czas, w jakim będzie nam towarzyszył. Fotograf, który pracuje przez 8 godzin lub mniej nalicza niższe stawki, niż fotograf, który spędza na pracy 12 godzin lub więcej. Jeśli mamy w planach pełną dokumentację z całego dnia, zaczynając od przygotowań, po błogosławieństwo, ceremonię zaślubin, przyjęcie weselne, a nas sesji ślubnej kończąc, to na pewno koszty będą wyższe.

Do tego trzeba spodziewać się tego, że za ewentualne koszty dojazdu, czy nawet noclegu również my zostaniemy obarczeni. Oczywiście jeśli fotograf ma do nas zaledwie kilka minut, to nie naliczy nam wysokich opłat, ale pokonanie dłuższej trasy, czy konieczność zamówienia noclegu już sprawi, że ostateczne koszty wzrosną i należy się ich spodziewać. Nie inaczej jest w przypadku dodatkowych opcji typu sesja narzeczeńska, zdjęcia z poprawin, czy większa ilość zdjęć.

Ceny fotografów często różnią się regionalnie. Powiedzmy że dobry fotograf ślubny z Warszawy będzie prawdopodobnie trochę droższy niż porównywalny fotograf z innych regionów Polski – w szczególności w małych miejscowościach gdzie koszty życia i prowadzenia biznesu są niższe.

 

Cena fotografa na ślub – czy to najważniejszy czynnik?

Warto znać przedział cenowy w którym pracują fotografowie ślubni by nie być zaskocznonym. Mimo wszystko rekomendujemy by cena nie była najważniejszym czynnikiem wyboru. Pamiętajmy że od tej decyzji będzie zależeć jak będzie wyglądać nasza pamiątka na lata. Czy warto dopłacić trochę więcej do pięknych i ponadczasowych fotografii?

 

slubnezaplecze