Jak wybrać odpowiedniego fotografa ślubnego?

Jeżeli właśnie stoicie przed wyborem odpowiedniego fotografa na Wasz ślub, to jest to artykuł właśnie dla Was. Jest to jeden z ważniejszych wyborów, w trakcie całej organizacji ślubu i wesela. Fotograf ślubny ma za zadanie stworzenie dla Was i dla Waszych najbliższych pięknej pamiątki, która pozostanie z Wami na całe życie. Na co zatem warto zwrócić uwagę? Gdzie i jak szukać? I o czym pamiętać?

Poszukiwania online

Obecnie na rynku jest całe mnóstwo firm, które w swojej ofercie mają wpisaną fotografię ślubną. Jednak zanim się zdecydujemy na usługi konkretnej z nich, warto zrobić rozeznanie, czy dany fotograf rzeczywiście ma doświadczenie. Czy często bierze takie zlecenia. Z reguły najlepsi fotografowie ślubni w sezonie mają po kilka ślubów tygodniowo. Kwestia doświadczenia jest bardzo ważna. Ślub to wydarzenie, które ma zdecydowanie inną dynamikę niż zwykła fotografia studyjna.

Szukając najlepszej oferty w internecie możemy od razu przeglądać portfolia konkretnych usługodawców. Dzięki temu możemy już na wstępie zobaczyć jaki ktoś ma styl, czy potrafi właściwie uchwycić moment, grę świateł, najdrobniejsze szczegóły. Pamiętajcie, że Wasze emocje np. z chwili przysięgi są niepowtarzalne, takich ujęć nie można powtórzyć.

Nić porozumienia

Kiedy już wstępnie wybierzecie jakiegoś fotografa ślubnego najlepiej będzie umówić się z nim na kawę. Zaledwie kilka minut spotkania pokaże Wam, czy dogadacie się z tą osobą. Czy jest ona kontaktowa. Łatwość w nawiązywaniu kontaktów międzyludzkich jest niezwykle pomocna w tym fachu. W trakcie takiego spotkania możecie od razu przedstawić jaką macie wizję tego szczególnego dnia, powiedzieć co chcielibyście zobaczyć na zdjęciach, w jakim stylu mają być one zrobione. Jeżeli już w trakcie tego spotkania stwierdzicie, że to jest właśnie Wasz fotograf ślubny możecie od razu podpisać umowę.

Kiedy rezerwować?

Jeżeli planujecie ślub w sezonie, czyli między kwietniem a październikiem, to najpóźniej kwestią rezerwacji fotografa ślubnego musicie zająć się rok wcześniej i tutaj ważna uwaga. Zawsze podpisujcie umowę z usługodawcą. Rezerwacja terminu tylko telefonicznie, bez żadnej zaliczki czy zadatku i beż żadnej umowy może się skończyć dla Was bardzo źle, ponieważ nagle może się okazać, że fotograf w dniu ślubu się nie zjawi… Natomiast jeżeli planujecie ślub poza sezonem, spokojnie czas rezerwacji możecie odłożyć nawet na pół roku przed. Warto również od razu umówić się na sesję plenerową.

Warto również dodać, że fakt, iż jakiś  fotograf ślubny ma zarezerwowane terminy już nawet na 3 lata do przodu nie musi świadczyć o jego rzetelności i sumienności, a nawet warsztacie. Zawsze sprawdzajcie wcześniej kto to i jakie ma prace.

Dobre rady

Często podpytujemy znajomych, którzy dopiero co brali ślub i prosimy ich rady. I słusznie, na pewno zwrócą Waszą uwagę na wiele kwestii, o których wcześniej nawet nie pomyśleliście, jednak zawsze sami skonfrontujcie ich polecenia z rzeczywistą ofertą usługodawców. To, że komuś prace danego fotografa ślubnego się podobały, wcale nie musi oznaczać, że Wam się one spodobają. To musi być Wasza decyzja.

Nie oszczędzajcie! Jeżeli oczekujecie profesjonalnego wykonania reportażu ślubnego za 200 złotych. Jeżeli dany fotograf ślubny przez wiele lat się szkolił i zdobywał doświadczenie oraz inwestował w sprzęt, to oczywistym jest że będzie on się cenił zdecydowanie bardziej niż przysłowiowy Pan Janusz, który robi zdjęcia swoim trzydziestoletnim aparatem.

Kiepskim pomysłem jest również zatrudnianie w roli fotografa ślubnego kogoś z rodziny, kto jednocześnie będzie gościem. Jest zbyt duża szansa, że ktoś się upije, źle poczuje albo po prostu zagada i nie zrobi Wam zdjęć w ważniejszych momentach Waszego dnia. A już na pewno nie będą one profesjonalne, o późniejszej obróbce nie wspominając.

Dlatego na spokojnie poprzeglądajcie oferty i nie spieszcie się, niech to będzie Wasza decyzja dzięki której będziecie mieć przepiękne pamiątki na całe życie.

Autor Fotograf ślubny Kraków: https://www.onyxxwedding.pl

slubnezaplecze