Poszetka – czyli niedoceniany element mody męskiej

Poszetka czyli ozdobna chustka, będąca elementem klasycznej męskiej elegancji od bardzo dawna. Obecnie od kilku lat następuje wielki powrót tego elementu męskiej garderoby, a od jakiegoś czasu śmiało wkracza ona do mody casualowej.

Gdzie umieścić poszetkę?

Oczywiście poszetka umieszczana jest w marynarce, kieszonka w której ją umieszczamy to brustasza (z języka niemieckiego: brust czyli pierś oraz tasche czyli kieszonka).
Niestety w naszym kraju bardzo często poszetka i brusttasza mylona jest z butonierką. Gwoli ścisłości: butonierka to ozdobna dziurka w klapie marynarki.

Jak nosić poszetkę?

Przyjęło się, że poszatka powinna być zharmonizowana z krawatem. Oczywiście nie jest to wielki błąd, aczkolwiek jest to mało precyzyjna zasada i może wprowadzić w błąd. Dobierając krawat i poszetkę warto unikać następujących błędów:
– poszetka w żadnym wypadku nie powinna być z tej samej tkaniny co krawat. Pomimo tego, że takie zestawy są powszechnie dostępne w sklepach to jednak lepiej darować sobie taki komplet i samemu dobrać odpowiedni,
– Zestawienie białej koszuli i poszetki w odcieniu ecru sprawi, że ta druga będzie wyglądała na brudną, a efekt chustki od nosa w kieszonce marynarki na pewno nie jest tym co chcemy osiągnąć.

Zastanawiając się nad doborem poszetki, powinniśmy mieć zaplanowaną cała stylizację i szukać spójnych i interesujących połączeń pomiędzy poszetką, krawatem, koszulą, marynarką i pozostałymi elementami garderoby. Całość musi tworzyć jedną kompozycję a nie przebranie. Nie ma tu sztywnych reguł. Interesujące są zestawy w których poszetka została dobrana do marynarki, lub tworzy zestaw na przykład ze skarpetkami. Wszystko zależy od gustu i fantazji właściciela. Ponieważ tylko zestaw w którym będziemy się dobrze czuć jest w stanie się obronić.

Materiał

Według zasad klasycznej elegancji, tkaniny z których szyje się poszetki to jedwab i len. Dziś w modzie casualowej powszechnie stosuje się bawełnę, chociaż zdarzają się też poszetki uszyte z wełny czy kaszmiru są to jednak wyjątkowo rzadkie egzemplarze.

Wzory

Na rynku jest kilka firm, specjalizujących się w szyciu poszetek i w ich asortymencie można znaleźć całą gamę wzorów i kolorów jednak ze względu na to, że są to często produkty obszywane ręcznie ich cena jest też odpowiednio wyższa. Najczęściej spotykanymi modelami to poszetki jednokolorowe, ze wzorem paisley czy ozdobione delikatnymi mikrowzorkami, nieco rzadziej spotkać można krateczkę, pepitkę czy prążki.

Wielkość

Podstawową zasadą jest, że wielkość poszetki powinna być uzależniona od wielkości brustaszy, zwrócić należy ronież uwagę na grubość materiału z którego jest wykonana. Poszetka nie może wypychać całej kieszonki bo będzie to wyglądać niechlujnie, ale nie powinna tez być zbyt małą bo będzie się zsuwać. Standardowy rozmiar to 40 cm x 40 cm. Zdarzają się również mniejsze rozmiary. Każdy powinien dobrać optymalny dla siebie rozmiar.

Poszetka wracająca do łask i coraz śmielej pojawiająca się w męskich stylizacjach, to z całą pewnością dodatek, który możne dodać elegancji i pewności siebie. Nie jest to jednak wybór dla każdego. Dla osoby, która w takiej stylizacji będzie się czuć przebrana, lepiej zrezygnować z poszetki niż się męczyć co z pewnością zostanie zauważone. Dla niektórych poszetka jest zbędną ekstrawagancją i niepotrzebnym problemem. W takim przypadku lepiej gdy kieszonka w marynarce pozostanie pusta. Nie ma w tym nic złego. Jednak dla mężczyzny, który jest pewny swojego stylu i pragnie podkreślić swoją indywidualność poszetka może być kropką nad „i” oraz elementem wieńczącym całą stylizację.

slubnezaplecze